Według danych Biura Ochrony Zwierząt, prowadzonego przez  Fundację dla Zwierząt ARGOS, w 2016 r oficjalnie w Polsce istniało już ponad 200 schronisk dla bezdomnych psów i kotów. 


Szacuje się, że w naszym kraju jest ponad milion bezdomnych zwierząt. Część z nich  znajduje nowe domy, ale średnio połowa wraca z powrotem do schroniska.


Dlaczego tak się dzieje?

Jedną z poważnych przyczyn niepowodzeń adopcji czworonogów jest podjęcie decyzji pod wpływem emocji czy impulsu, bez uzgodnienia z członkami rodziny.


O czym pamiętać przy adopcji? 

Przy adopcji ważne jest, by nie kierować się tylko wyglądem psa czy kota, ale charakterem zwierzaka. Decyzja o adopcji powinna być przemyślana i podejmowana w pełni racjonalnie, ponieważ opieka nad zwierzakiem to nie zabawa.


Taka decyzja i poświęcenie się zwierzęciu to okres kilkunastu lat, dlatego przed zakupem musimy się mocno zastanowić, czy damy radę. 


  1. W szczególności opieka nad małym szczeniakiem wymaga dużo czasu i poświęcenia. Warto o tym pamiętać. 

Obowiązki opiekuna: 


  1. Wstawanie kilka razy w nocy i wychodzenie na siku
  2. Sprzątanie kup z dywanu
  3. Okres kwarantanny podczas szczepień
  4. Nauka chodzenia na smyczy
  5. A przy tym poniesione straty : pogryzione buty, kapcie , meble i dywany.

Pytanie do każdego 


Czy masz czas i energię, aby przez okres kilku miesięcy poświęcić się małemu szczeniakowi, wymagającego stałej opieki? To żywa istota i musimy brać za nią pełną odpowiedzialność, a nie każdy jest na to gotowy. 


Kto nie powinien decydować się na adopcję?  


Na pewno nie powinny adoptować psa czy kota osoby, które nie kochają zwierząt, a robią to np. dla swojego dziecka czy partnera.


Cała procedura adopcji jest długotrwała, skomplikowana i pracochłonna. I nie chodzi o to, by zniechęcić ludzi do adopcji, ale o to, żeby uświadomić im, co ich czeka.