Karma sucha czy mokra?

2021-06-29 00:00:00
Karma sucha czy mokra?

Karma sucha czy mokra?

Która lepsza -  to są najczęściej zadawane pytania przed zakupem karmy dla naszego pupila.

Badania potwierdzają, że obie karmy są odpowiednią formą żywienia dla naszych czworonogów.

Karma sucha pozwala w mniejszej porcji dostarczyć większą ilość energii z uwagi na jej kaloryczność względem karm mokrych. Stosowanie karmy suchej wymaga jednak od opiekuna stałej kontroli nawodnienia organizmu zwierzęcia. Karma ta zawiera bowiem w swoim składzie tylko 8% wody, dlatego też pupil nasz musi mieć bezwzględnie stały dostęp do świeżej wody pitnej. Natomiast karma mokra zawiera aż 75% wody w porównaniu do karmy suchej oraz ze względu na swoją konsystencję dzienna porcja musi być większa niż w przypadku karmy suchej.

Istnieje jednak trzecia opcja - zastosowanie obu karm suchej i mokrej.

Ma to wpływ na odpowiednie dostosowanie diety zbilansowanej w białko i wszystkie odżywcze składniki i suplementy niezbędne do życia i mamy też pewność, że taka różnorodna dieta nie znudzi się naszemu kochanemu pupilowi.

Teraz pozostaje nam już tylko wybór właściwego producenta karmy aby dopasować walory smakowe i zdrowotne, aby nasz pupil był w pełni szczęśliwy.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze karmy danego producenta?

Wymagane informacje o składzie danej karmy możemy znaleźć na każdym opakowaniu.

Informacje o składzie karmy podzielone są na 3 części:

  1. Skład karmy - to informacja jakie surowce zostały użyte do produkcji danej karmy tj. rodzaj mięsa, warzywa, zboża i inne produkty.

 

  1. Składniki analityczne - informacja o składzie procentowym poszczególnych składników odżywczych takich jak białko, tłuszcze, włókna pokarmowe oraz składniki nieorganiczne (popiół)

 

 

  1. Dodatki - to jest informacja o dodatkowo dodanych do karmy substancji jak witaminy, środki konserwujące, przedłużające jej świeżość. W przypadku karm mokrych na etykiecie powinna znaleźć się informacja o stopniu wilgotności -czyli ilości wody powyżej 75%

 

Dołączona do produktu etykieta powinna być wystarczającym źródłem informacji o walorach odżywczych i smakowych danej karmy i pomóc nam w podjęciu decyzji jej właściwego wyboru.

 

 

Autor:Nobilandia